Proč tolik?

Proč mé služby stojí tolik kolik stojí?

Jeden známý malíř (Picaso) seděl na slavném mostě v jednom známém městě.. A nabízel možnost lidem namalovat jejich portrét tužkou. Kolemjdoucí dáma se na něj zálibně zadívala a požádala ho, jestli by byl tak laskav a namaloval i její portrét - malíř vstřícně pokynul ať se posadí. 
Začal kreslit a během 5ti minut namaloval nádherný portrét. Žena byla nadšená. Po té se ho zeptala, kolik mu má zaplatit a on řekl, 80 franků (asi 2tis kč). Žena zbledla a začala se rozčilovat, že je darebák, a jak může chtít za pouhých 5min práce tolik peněz. Malíř vklidu odvětil: “Madam, ale já tento obraz nemaloval 5min, maloval jsem ho celý život, co se učím kreslit”. Obraz jí nakonec věnoval zdarma.
Dnes jsem, pomocí tohoto příběhu, vysvětloval dalšímu člověku, proč mé služby průvodce stojí "tak moc" peněz. Jak je možné že si za pouhou hodinu práce můžu účtovat tisíce korun. 
Někteří lidé nevidí v osobním rozvoji skutečnou hodnotu, a myslí si, že to je jen nějaké tlachání o blbostech a že to může dělat kdokoliv. Stejně jako je možné se dívat na kresby jako na umění nebo jako na pouhé čmáranice, tak v osobním rozvoji jde vidět smysl nebo ne..

Podstatné je to, že ten kdo chce doma kvalitní obraz, musí být ochoten zaplatit odpovídající cenu, komu stačí čmáranice, tak ji může sehnat za pár kaček. A stejně tak to platí ve službách osobního poradenství, ten kdo chce kvalitní pomoc od druhého člověka, musí být ochoten si ji zaplatit.
Stát se dobrým průvodcem, koučem, poradcem nebo terapeutem stojí mnoho úsilí. A každý kdo to kdy s touto prací myslel vážně investoval do svého vzdělání mnoho času, peněz a úsilí. Investované peníze do takových vzdělávacíh kurzů u mnohých znás jdou do statisíců (za mě je to už víc než čtvrt milionu). Pro člověka, kdo se nepohybuje v těchto kruzích to může znít jako neuvěřitelná částka. Ale rozvoj vnitřního bohatství prostě něco stojí. Nemluvě o nekonečných víkendech, strávených na kurzech "zdarma" jako asistent, kde jsem své dovednosti piloval praxí pod vedením zkušenějších lektorů. O samostudiu, zakoupených knihách a vlastních konzultacích, kde někdo pomáhal mě ani nemluvě..
Vnímám, že je velký rozdíl jít například k někomu na masáž kdo si právě udělal masérský kurz za 6tis nebo jít k někomu, kdo se své praxi maséra věnuje přes 10let a neustále investuje do svého rozvoje a svých dovedností, které vám po té odevzdává.

Ani já nejsem žádná rychlokvaška, dělám osobního průvodce lidem více než 10 let. Své práci věřím a vidím, že lidem přináší výsledky (reference zde). Miluji ji a nedokáži ji dělat polovičatě. Proto kdo není ochoten ji plně zaplatit, tak s tím nemohu pracovat.
Přeji nám všem ať dokážeme čistě vidět hodnotu v práci našich bližních pro nás a také ať ji dokážeme spravedlivě ocenit.. ale, samozřejmě ...

Vaše komentáře